Czym jest pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie stron jest najszybciej, najdynamiczniej rozwijającym się segmentem usług związanych z reklamą stron internetowych. Pozycjonowanie stron, to zestaw działań prowadzonych w obrębie pozycjonowanej witryny (optymalizacja) jak i w internecie, których efektem jest wysoka pozycja witryny dla wybranych słów/wyrażeń kluczowych.

"Kiedy to zbudujesz, oni nadejdą". Bardzo piękny cytat, niestety rzadko sprawdzający się w przypadku stron internetowych. Projektujemy, budujemy, przeprojektowujemy, znów budujemy stronę. W końcu jest gotowa, kopiujemy ją na serwer, wysyłamy meile do wszystkich znajomych, kilka wpisów na forach dyskusyjnych i w myślach już widzimy te tysiące internautów odwiedzających naszą stronę. Kreślimy ambitne plany rozbudowy i zaczynamy zastanawiać na jak długo wystarczy nam mocy wykupionego hostingu, w końcu przy dużej liczbie odwiedzających trzeba postarać się o porządny serwer, może nawet dedykowany lub własny. Trzeba będzie również zatrudnić dodatkowe osoby do obsługi zamówień bo przy wzrastających zamówieniach sami nie damy rady.

Co kilka godzin sprawdzamy statystyki i jesteśmy coraz bardziej zdezorientowani. Jak to? Przecież stworzyliśmy taką wspaniałą stronę, tyle serca, pracy i środków finansowych włożyliśmy. Tyle nieprzespanych nocy, odpuszczonych imprez, nieobejrzanych filmów/spektakli/koncertów i nic?
Pusto, nikt nie ogląda naszej strony, nikt nie poleca znajomym, nikt nie dyskutuje na forum.

Jednak po kilku dniach zaczyna się ruch. W statystykach widzimy kilka wejść, w tym robota googla, pojawiają się pierwsi zarejestrowani użytkownicy na forum. Pojawia się iskierka nadziei, może jednak nie wszystko stracone. Ale ci użytkownicy jacyś dziwni tacy, loginy jakieś dziwne, to przypadkowe kombinacje liter, nie dyskutują tylko zamieszczają wpisy i znikają.
Tak, już wiemy, spotyka nas kolejne rozczarowanie, to spamerzy i spamerskie automaty. Oni nie są zainteresowani żadną dyskusją, zależy im tylko na automatycznych wpisach reklamujących ich strony, najczęściej coś nam chcą sprzedać, coś powiększyć ;-) gdzieś tam coś nam odessać ;-) a czasami zwabić na swoją stronę i wyłudzić dane do kont bankowych ;-)

Czy już nie ma ratunku dla naszej strony?
Na szczęście nie wszystko stracone. Jeszcze może być tak jak sobie to wymarzyliśmy, tysiące użytkowników, liczne dyskusje na forum, reklamodawcy sami zgłaszający się do nas, rozdzwonione telefony klientów zainteresowanych naszą ofertą. Tym magicznym lekarstwem jest pozycjonowanie stron.

Można zaryzykować twierdzenie, że pozycjonowanie stron internetowych to obecnie najszybciej, najdynamiczniej rozwijająca się gałąź internetu. Dla dużych, ogólnokrajowych firm, pozycjonowanie jest jednym z kanałów komunikacji z klientami, dla mniejszych firm pozycjonowanie całkowicie może zastąpić inne formy reklamy. Podstawą jest oczywiście strona internetowa, ale przyjmujemy że już jest, bo skoro rozmawiamy o pozycjonowaniu stron to znaczy że stronę już mamy albo będziemy mieli za kilka dni. Przecież nie rozmawia się o malowaniu domu którego jeszcze nie ma ;-)

A czym właściwie jest to pozycjonowanie stron internetowych.
Pozycjonowanie to zestaw działań zarówno w obrębie pozycjonowanej witryny, jak i w internecie, w wyniku których pozycjonowana strona ukazuje się na czołowych pozycjach w wynikach wyszukiwania, dla interesujących nas fraz/wyrażeń kluczowych. Pozycjonowanie stron "wynosi" naszą stronę na czołowe pozycje w wynikach wyszukiwarek, dla określonych, interesujących nas słów kluczowych. Pomyślmy, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w każdy dzień roku internauta który wpisuje w wyszukiwarce frazę związaną z naszą działalnością otrzymuje w wynikach wyszukiwania naszą stronę. To brzmi jak piękny sen, ale tak właśnie działa pozycjonowanie stron.
Pomyślmy dalej, 90% internautów rozpoczyna poszukiwania od wyszukiwarek. Większość nie przegląda więcej niż pierwsze 30 wyników wyszukiwania. To znaczy, że strony niepozycjonowane skazane są na niebyt, albo inne, bardziej kosztowne formy płatnej reklamy.

Niezaprzeczalnym atutem pozycjonowania stron jest to, że według badań, internauci lepiej oceniają strony znajdujące się na czołowych pozycjach wyszukiwania, uznają je za bardziej wartościowe, wiarygodne, bardziej im ufają.

Porównując pozycjonowanie do innych form reklamy, okazuje się, że pozycjonowanie pozwala uzyskać porównywalne efekty znacznie taniej, przy mniejszym nakładzie środków finansowych, czasu i pracy. Umiejętne zastosowanie pozycjonowania, pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty na innych formach reklamy. Pozycjonowanie stron charakteryzuje się dużą efektywnością, którą rozumiemy jako stosunek osiągniętych rezultatów czyli zwiększonego ruchu na stronie, do poniesionych nakładów w postaci środków finansowych lub pracy i czasu.

Kolejną, niezaprzeczalną zaletą pozycjonowania stron jest to, że na stronę trafiają użytkownicy o dokładnie sprecyzowanych potrzebach, akurat w tym czasie poszukujący informacji/towaru/usługi, zmotywowani do działania/zakupu. Powoduje to, że odwiedziny z wyszukiwarki częściej kończą się pożądanym dla właściciela strony działaniem internauty.

Pierwszym, podstawowym i koniecznym etapem skutecznego pozycjonowania jest optymalizacja stron. Polega to na dostosowaniu strony do obowiązujących standardów projektowania stron (W3C) oraz do zaleceń wyszukiwarek. Wyraźnie tutaj muszę podkreślić, że dostosowanie do standardów projektowania, nie oznacza bynajmniej, że strona jest dobrze zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek i uzyskiwania wysokich pozycji na listach wyników wyszukiwania.

Optymalizacja stron polega na poprawnym opisie sekcji head, tytułu odpowiadającego zawartości strony, dobrania słów kluczowych (keywords), opisu strony (description), przygotowaniu pliku robots, odpowiedniego opisania grafiki, dopracowania linków wewnęrzych strony i ich anchorów.
Działania te należy podjąć zarówno w stosunku do strony głównej, jak i w stosunku do wszystkich podstron. Nie należy również zapominać i przygotowaniu mapy strony (sitemap).

Ważna oczywiście jest taka konstrucja strony aby internauci łatwo mogli odnaleźć interesujące ich informacje, oraz aby strona szybko się ładowała. Wolno ładująca się strona zniechęca internautów, poza tym Google zaczyna premiować strony które szybko się ładują, a obniża pozycję stron trudno dostępnych.

Kolejnym krokiem jest dodanie strony do popularnych katalogów, a w nich do odpowiednich kategorii. Czasami takie wpisy sa płatne, zwykle 1 lub 2 zł sms-em. Często też na ukazanie się naszej strony musimy poczekać nawet kika dni, ponieważ najwartościowsze katalogi są ręcznie moderowane przez ich właścicieli.

Pora teraz ruszyć w wirtualną przestrzeń ;-)
Podyskutujmy na tematycznych forach dyskusyjnych podając w stropce adres naszej stron z odpowiednim anchorem, w korespondencji elektronicznej pamiętajmy o zamieszczeniu w stropce adresu naszej strony, poszukajmy stron o podobnej tematyce i postarajmy się wzajemnie wymienić linkami.

W pozycjonowaniu stron jest takie powiedzenie, że Content is King. Koniecznie jednak należałoby jednym tchem dodać, że wojskiem są linki. Linki z odpowiednim anchorem są podstawą internetu i działania wyszukiwarek.
Oczywiścli link linkowi nie jest równy, są linki dużej mocy, są linki bezwartościowe, albo takie które wręcz mogą nam zaszkodzić. Z dużym uproszczeniem możemy jednak przyjąć, że im więcej linków kieruje do naszej strony, tym lepiej jest oceniana przez wyszukiwarki i tym wyżej znajduje się w wynikach wyszukiwania.

Sam proces zdobywania odpowiedniej ilości wartościowych linków jest długi, żmudny, czasochłonny i dosyć kosztowny, szczególnie przy konkurencyjnych frazach. Proces budowania zaplecza i zdobywania wartościowych linków stanowi zwykle tajemnicę pozycjonera którą niechętnie dzieli się z innymi.

Jeżeli posiadasz stronę internetową i chcesz kilkakrotnie zwiększyć ilość użytkowników na swojej stronie, napisz do mnie lub zadzwoń. Moja wiedza i doświadczenie jest do Twojej dyspozycji.

Do zobaczenia w Top10 Google ;-)

Zapoznaj się z moją ofertą:
Pozycjonowanie stron kraków Optymalizacja stron KrakówOstatnia zmiana: 3.11.2012

Oferta pozycjonowania stron

Czy chciałbyś znacząco zwiększyć ilość użytkowników na swojej stronie?
Czy chciałbyś aby Twoją stronę odwiedzali w większości użytkownicy zainteresowani oferowanymi przez Ciebie usługami i produktami?
Jeżeli tak, to zapamiętaj magiczne słowa: Pozycjonowanie stron. » więcej

Kontakt

tel.: 531 253-970

e-mail: seo@dobry-pozycjoner.pl

» chcesz o coś zapytać?

pozycjonowanie stron kraków
Wszelkie prawa autorskie do materiałów zastrzeżone. Niniejsza strona ma charakter wyłącznie informacyjny.